
Canik HG4950N TP9 Elite Combat Executive 9mm Luger 4.73″ 15+1, 18+1 Black Frame
UPC:
787450545823
SKU:
113276
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Based on the 2019 TP9 Elite Combat utilizing performance upgrades designed by Salient Arms International, the Executive features a distinctive gold barrel by Salient, fluted, match-grade, and PVD-over-nitride coated, and a black polymer frame topped with a nitride-coated jet black slide. The Executive is suppressor ready with 1/2 x 28 RH threads.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.73″ |
| Capacity: | 15+1 |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | Fiber Optic Front |
| Weight: | 25.8 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Slide Description: | Black Cerakote Steel |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
