
Taurus 1-191101COM-9MM 1911 Commander 9mm Luger 4.25″ 9+1 Matte Black Steel Chec
UPC:
725327618003
SKU:
113681
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The Taurus 1911 Commander has a shorter profile than traditional full-size 1911’s but maintains a full-size grip providing a positive grip purchase. Perfect for carry, self defense or home use, the Commander features a monochromatic black on black finish, Novak drift adjustable front and rear sights, checkered black grips and extended beavertail that offers comfortable shooting with great control. The Commander is easily customized as it is built with industry standard components.
| Action: | SAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.25″ |
| Capacity: | 9+1 |
| Safety: | Manual, Grip, Firing Pin |
| Grips: | Checkered Black Polymer |
| Sight Configuration: | Novak Drift Adjustable Front & Rear |
| Weight: | 38 oz |
| Frame Finish: | Matte Black |
| Frame Material: | Steel |
| Slide Description: | Matte Black Steel |
| Sight Style: | Adjustable |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
