
Springfield Armory XDMT94510BHCOSP XD-M OSP 10mm Auto 5.28″ TB 15+1 Black Black
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 10mm Auto |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The XD-M is a modern update to the legendary XD pistol with a host of performance enhancements. It is a favorite of competitive shooters and is renowned for its accuracy, reliability and shootability. The same performance upgrades that made it a winner on the range give it the edge in its self-defense configurations. With multiple interchangeable backstraps included, the XD-M can be tailor fit to your hand. It points effortlessly and naturally and the fully-cocked striker allows for a smooth trigger pull and crisp break. The stainless steel, double-column magazines are designed to combine impressive capacity with rugged strength and rust resistance. The XD-M pistol’s Mega-lock texturing ensures a solid grip on the pistol, allowing you to wring the most performance out of it on the range. The XD-M OSP Threaded pistol is the optimized end of the evolutionary road. Featuring two 15-round magazines, three interchangeable backstraps, three mechanical safety systems and a true ambidextrous pushbutton magazine release, this XD-M offers impressive firepower with unrivalled safety and maximum versatility. This Optical Sight Pistol has its rear deck cut for a micro red dot.
| Action: | DAO |
| Caliber: | 10mm Auto |
| Barrel Length: | 5.28″ |
| Capacity: | 15+1 |
| Safety: | Grip |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | 3-Dot White, Suppressor Height |
| Weight: | 32.5 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Hammer-Forged |
| Slide Description: | Black Melonite Steel |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
