
FN 66100489 509 9mm Luger 4″ 17+1 Flat Dark Earth Flat Dark Earth Interchangeab
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The FN 509 is built on the proven architecture of the FNS Compact, FN made changes internally and externally to meet the rigorous performance standards of the MHS requirements and further developed the platform into the FN 509 with the help from industry experts. This model features 4″ cold hammer-forged stainless steel barrel, combat-style sights, and improved front and rear cocking serrations. It also features a MIL-STD 1913 accessory mounting rail, and interchangeable backstraps. It has a double action operation, fully ambidextrous slide stop lever and magazine release, as well as fixed 3 dot luminescent sights. This model also features a polymer construction with replaceable steel frame/slide rails.
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4″ |
| Capacity: | 17+1 |
| Safety: | Manual |
| Grips: | Flat Dark Earth Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration: | 3-Dot Fixed |
| Weight: | 26.90 oz |
| Frame Finish: | Flat Dark Earth |
| Frame Material: | Polymer |
| Slide Description: | Flat Dark Earth Steel |
| Sight Style: | Fixed |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
