
Glock PI2650201 G26 Gen3 Subcompact *CA Compliant 9mm Luger 3.43″ 10+1 Black Ste
UPC:
764503265020
SKU:
73391
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Known as the “Baby Glock,” the Glock 26 in 9x19mm has been the most sought-after concealed carry option since its release in 1994 – a market once dominated by the 5-round snubnose revolver. The magazine capacity of 10 rounds is standard, and the highly accurate firing characteristics explain why the G26 is the mainstay backup option among security personnel and agencies worldwide.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.43″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Trigger, Firing Pin, Drop |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | Fixed |
| Weight: | 19.8 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged Polygonal Rifled |
| Slide Description: | Black Steel |
| Case Type: | Hard |
| Sight Style: | Fixed |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
