
Glock UG343013MOS G34 Gen4 Competition MOS 9mm Luger 5.31″ 17+1 Black Black Stee
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Glock’s G34 Gen4 in 9x19mm introduces revolutionary design changes to the “Tactical/ Practical” to have the same OAL as 1911 Government pistols. The Modular Back Strap design lets you instantly customize its grip to adapt to an individual shooter’s hand size. Its frame employs a scientifically designed, real-world-tested, Gen4 rough textured technology. Internally, the dual recoil spring assembly substantially increases the life of the system. A reversible enlarged magazine catch, changeable in seconds, accommodates left- or right-handed operators. The Glock Modular Optic System (MOS) simplifies the mounting of popular optics without costly custom machining of the pistol’s slide. MOS has four plate options to comply with the specifications of some of the most trusted optic manufacturers in the industry, and a cover plate when no optic is mounted. MOS gives you the option of adding tall iron sights allowing the optic and the iron sights to co-witness. This G34 Gen4 MOS Competition model has a black frame with a black slide, adjustable sights, and a 17-round capacity.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5.31″ |
| Capacity: | 17+1 |
| Safety: | Trigger, Firing Pin, Drop |
| Grips: | Black Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration: | Adjustable |
| Weight: | 33 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged Polygonal Rifled |
| Slide Description: | Black Steel w/MOS Cuts |
| Sight Style: | Adjustable |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
