
Glock UI1950203 G19 Compact 9mm Luger 4.10″ 15+1 Black Polymer Grip Fixed Sights
UPC:
764503001130
SKU:
8028
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The Glock 19 is ideal for a more versatile role because of its reduced dimensions when compared to the standard sized option. Chambered in 9×19, the G19 has found worldwide acclaim with both private and public security agencies. In addition to being used as a conventional service pistol, it is ideal for concealed carry or as a backup weapon.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.10″ |
| Capacity: | 15+1 |
| Safety: | Trigger, Firing Pin, Drop |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | Fixed |
| Weight: | 30.1 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged Polygonal Rifled |
| Slide Description: | Black |
| Sight Style: | Contrast |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
