
Glock UI2650201 G26 Gen 3 Double 9mm Luger 3.42″ 10+1 Black Polymer Grip/Frame G
UPC:
764503001246
SKU:
8092
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Known as the “Baby Glock,” the Glock 26 in 9x19mm has been the most sought-after concealed-carry option. The magazine capacity of 10 rounds is standard, and the highly-accurate firing characteristics explain why the G26 is the mainstay backup option among security personnel and agencies worldwide.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.42″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Trigger, Firing Pin, Drop |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | Fixed |
| Weight: | 26.1 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged Polygonal Rifled |
| Slide Description: | Black |
| Case Type: | Hard |
| Sight Style: | Contrast |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
