
HK 81000335 USP Compact V7 LEM 9mm Luger 3.58″ 10+1 (2) Black Black Steel Slide
UPC:
642230261099
SKU:
83318-642230261099
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
USP Compacts are smaller and lighter than large frame USPs. The reduction in trigger reach and grip circumference increases concealability and enhances shooting ergonomics. The USP Compact uses a narrow, full-hand grip frame with a choice of interchangeable extended or flush-fitting magazine floorplates. Like their large frame predecessors, USP Compacts are designed with the demanding needs of the law enforcement and military shooters in mind. Using a modified linkless Browning-type action, the USP Compact is built to take the punishment of high-energy +P loads. Variant 7 is a double action without control lever (no manual safety/decocking lever). It includes two magazines.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.58″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | No Manual |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | Fixed |
| Weight: | 23.5 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Polygonal Rifled |
| Slide Description: | Black Steel |
| Sight Style: | Fixed |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
