
HK 709001TLEA5 USP9T Tactical 9mm Luger 4.86″ 15+1 Black Black Polymer Grip 3 Ma
UPC:
642230252035
SKU:
97448-642230252035
$200.00
Product Attributes
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Enhanced versions of the USP, the USP Tactical models are designed for users who need the features found on the HK Mark 23, but in a more compact pistol. Both pistols approach the precision found on the Mark 23 by adding an extended threaded barrel, and adjustable target-type sights. The 9mm Tactical model is built on the USP 9mm/40 caliber frame. This firearm includes three 15-round magazines and adjustable night sights.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.86″ |
| Capacity: | 15+1 |
| Safety: | Manual/Decocker |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | Adjustable Target |
| Weight: | 27.2 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Threaded |
| Slide Description: | Black |
| Sight Style: | Night |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
