
Ruger 3248 LC9s 9mm Luger 3.12″ 7+1 Black Black Oxide Steel Slide Black Polymer
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The LC9s is striker-fired with a short, light, crisp trigger pull, and is slim, lightweight and compact for personal protection. It features rugged construction with through-hardened steel slide and one-piece, high-performance, glass-filled nylon grip frame. Checkered grip frame provides a secure and comfortable grip. Includes finger grip extension floorplate that can be added to the magazine for comfort and improved grip. Safety features include integrated trigger safety, manual safety, magazine disconnect and inspection port that allows for visual confirmation of a loaded or empty chamber. The LC9s also has a dovetailed, high-visibility sight system with drift adjustable rear sight and fixed front sight.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.12″ |
| Capacity: | 7+1 |
| Safety: | No Manual |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | 3 Dot |
| Weight: | 17.2 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Steel |
| Slide Description: | Black Oxide Steel |
| Sight Style: | Adjustable |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
