
Beretta USA J92CR920 92X Compact with Rail 9mm Luger 4.25″ 10+1 (3) Black Brunit
UPC:
082442907338
SKU:
115101
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
One of the most salient benefits of the 92X outside of the Vertec style frame is its universal slide, which is easily convertible from FS to G mode and features a Vertec configuration dovetail on all sizes. This means that the 92X’s safety lever can be used in a safety-decocker mode (FS) or it can be converted to perform a decocker-only (G) function for those who prefer this configuration. The 92x FR Compact with Rail features a 4.25″ barrel, safety/decocker, and high visibility orange/black safety. It has a 10+1 round capacity.
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.25″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Ambidextrous Safety, Decocker |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | Combat |
| Weight: | 27.2 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Slide Description: | Black Bruniton Steel |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
