
Beretta USA J92FR920 92X Full Size 9mm Luger 4.70″ 10+1 (3) Black Black Bruniton
UPC:
082442907574
SKU:
115089
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The 92X was designed to be used in all situations, from competition to personal defense to the heat of combat. For this reason, Beretta has put a generous bevel at the magazine well, so that quick magazine changes may be performed quickly and easily with one hand. The magazine-release button is oversized, making it simple to use while wearing gloves. And the 92X is low-maintenance thanks to its proven 90 series design elements such as a Gen 3 locking block on the barrel, proven and highly functional magazine design, and intuitive tool-free disassembly.
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.70″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Ambidextrous Safety, Decocker |
| Grips: | Checkered Black Polymer |
| Sight Configuration: | Combat |
| Weight: | 33 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Slide Description: | Black Bruniton Steel |
| Sight Style: | Combat |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
