
Beretta USA JS92M9A3 M9A3 9mm Luger 5″ 10+1 Flat Dark Earth Steel Slide Flat Da
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Based on military feedback, Beretta has designed another member of the M9 family, the M9A3 9mm pistol. The M9A3 delivers all of the critical features that today’s combat professionals require in demanding environments. The redesigned pistol features a reduced-circumference grip, universal slide design with a 10-degreee over center “FS” safety lever, an extended threaded barrel, a beveled magazine well, oversize mag-release button, a 3-slot Picatinny rail, front and back strap checkering, reduced circumference grip with thin grip panels as well as a wrap-around backstrap grip (included, not installed), and a sand-resistant magazine for maximum firepower. The M9A3 was designed to deliver the performance that military, law enforcement, and consumers demand. In short, this combat pistol was designed to perform exceptionally in any tactical or home defense situation. Proudly made in the USA.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Manual, Decocker |
| Grips: | Flat Dark Earth Polymer |
| Sight Configuration: | Tritium Night |
| Weight: | 35.2 oz |
| Frame Finish: | Flat Dark Earth |
| Frame Material: | Aluminum Alloy |
| Barrel Type: | Threaded |
| Slide Description: | Flat Dark Earth Steel |
| Case Type: | Ammo Can |
| Sight Style: | Night |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
