
Colt Mfg O1082RGCCU 1911 Government Combat Unit 9mm Luger 5″ 9+1 Black PVD Stain
UPC:
098289111869
SKU:
113926
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The Colt Government 9mm Luger has a 5 inch barrel and features an ambidextrous extended thumb safety, Novak front and rear sights, and a steel frame/ G10 checkered gray w/scallop grips. It also features TALO/series 80 extended magwell, and is offered with two, eight round magazines. This version also features a M1913 spec picatinny rail, and beavertail grip safety.
| Action: | SAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 5″ |
| Capacity: | 9+1 |
| Safety: | Ambidextrous Manual, Grip |
| Grips: | Checkered & Scalloped Black G10 |
| Sight Configuration: | Novak Front & Rear |
| Weight: | 40 oz |
| Frame Finish: | Black PVD |
| Frame Material: | Stainless Steel |
| Slide Description: | Black PVD Stainless Steel |
| Barrel Length Range: | 5″ to 5.99″ |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
