
Colt Mfg O9842CCU 1911 Commander Combat Unit 9mm Luger 4.25″ 9+1 Black PVD Black
UPC:
098289111968
SKU:
113922
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
A compact, anodized aluminum frame is corrosion-resistant and combines with a Commander-length slide for discreet carry. Custom G10 grips and 25 LPI checkering provide steady traction all around, and an undercut trigger guard and upswept beavertail safety command proper hand placement for accuracy and recoil control. Front and rear angled slide serrations and an extended magwell support quick reloads, while Novak sights quickly form an uncluttered sight picture. Colts Series 80 firing system and National Match Barrel ensure safe and precise shooting.
| Action: | SAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.25″ |
| Capacity: | 9+1 |
| Safety: | Ambidextrous Manual, Grip |
| Grips: | Checkered & Scalloped Gray G10 |
| Sight Configuration: | Novak Front & Rear |
| Weight: | 32.00 oz |
| Frame Finish: | Black PVD |
| Frame Material: | Anodized Aluminum |
| Barrel Type: | National Match |
| Slide Description: | Black PVD Stainless Steel |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
