
CZ-USA 01086 P-07 9mm Luger 3.75″ 10+1 Black Black Steel Slide Black Polymer Gr
UPC:
806703010861
SKU:
91636
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The CZ P-07 is the updated version of the CZ 75 P-07 Duty. It features a nitrated slide finish that wears longer and has increased corrosion resistance. The pistol as a whole has been dehorned, removing any sharp edges to make it more comfortable for all-day carry. It also features small, medium, and large backstraps and an integrated 1913 Picatinny rail on the dust cover. The P-07 also has an updated trigger shape, a snag-free hammer, and forward cocking serrations. This model has a 3.75″ barrel, black polymer frame, and comes with a 10-round magazine.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.75″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Decocker, Hammer, Firing Pin |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | 3-Dot Fixed |
| Weight: | 23 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Slide Description: | Black Steel |
| Sight Style: | Fixed |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
