
CZ-USA 91249 Shadow 2 9mm Luger 4.89″ 17+1 Black Black Steel Slide Orange Alumi
UPC:
806703912493
SKU:
113456
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The Shadow 2s swappable mag release has an adjustable, extended button with three settings to allow shooters to set it in the spot most comfortable for them. A hardy nitride finish coats the entire pistol, while the frame gets a layer of our hardy black polycoat. Thin aluminum grips have healthy checkering to match the fine front and backstrap checkering of the pistol itself. Sitting atop the slide are a set of fiber optic target sights on front and a serrated, black HAJO on the rear (click adjustable for elevation, drift adjustable for windage).
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.89″ |
| Capacity: | 17+1 |
| Safety: | Ambidextrous Manual |
| Grips: | Orange Aluminum |
| Sight Configuration: | Fiber Optic Front, HAJO Rear |
| Weight: | 46.5 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Steel |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged |
| Slide Description: | Black Steel |
| Sight Style: | Adjustable |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
