
Dan Wesson 01852 Kodiak 10mm Auto 6.03″ 8+1 Black Duty Finish Stainless Steel S
UPC:
806703018522
SKU:
113452
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 10mm Auto |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Letting full-power 10mm loads achieve their potential, the long-slide Kodiak features a 6-inch bushing-less bull barrel. Not only does that long barrel give the potent 10mm more time to build energy, but the sight radius that comes with it also allows for more accuracy as well as greater slide/barrel mass, reducing felt recoil and muzzle flip. Fully-adjustable sights are fitted with fiber optic rods for illumination, and a rail on the dustcover allows for the mounting of a light or laser. Reloads are made smoother by the addition of a mag well and an ambidextrous safety makes this 1911 a bit more lefty-friendly.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 10mm Auto |
| Barrel Length: | 6.03″ |
| Capacity: | 8+1 |
| Safety: | Manual |
| Grips: | Brown G10 |
| Sight Configuration: | Fiber Optic Front, Adjustable Rear |
| Weight: | 47.10 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Forged Stainless |
| Slide Description: | Black Duty Stainless Steel |
| Sight Style: | Fiber Optic |
| Barrel Length Range: | 6.00″ to 6.99″ |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
