
Ed Brown EVOKC9 Evo KC9 9mm Luger 4″ 9+1 Stainless Steel Black G10 Grip
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The Evolution KC9 pays homage to the Kobra Carry, has become the iconic standard for a high end custom 1911, with its revolutionary Ed Brown Bobtail, stainless steel base, and Snakeskin treatment. It retains 100% 1911 controls and handling characteristics, and makes use of standard 1911 magazines, and standard 1911 grips with the Ed Brown Bobtail cut. It features an external extractor, easy-to-change front sight, smaller ledge-style rear sight, bull barrel, and a flat wire recoil spring system. The re-engineered slide has been shortened to 4″, thinned substantially for weight reduction, and includes a unique 7-top custom cut, with special front and rear serrations. A recessed slide stop completes the package.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4″ |
| Capacity: | 9+1 |
| Grips: | Black G10 |
| Sight Configuration: | HD XR Front, U-Noth Rear |
| Weight: | 34 oz |
| Frame Finish: | Stainless Steel |
| Barrel Type: | Bull |
| Slide Description: | Stainless Steel |
| Sight Style: | Contrast |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
