
FN 3868929352 Five-seveN *CA Compliant 5.7x28mm 4.80″ 10+1 Flat Dark Earth Black
UPC:
845737003388
SKU:
84948
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 5.7x28mm |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The FN Five-seveN single-action autoloading pistol fires the low-recoil 5.7x28mm cartridge making it ideal for personal protection, target shooting or NRA Tactical Police Competition. It features a textured, ergonomic polymer frame with checkered panels for enhanced grip. The polymer slide cover helps reduce weight and the operating controls allow for easy access with a reversible magazine release and ambidextrous manual safety levers. The barrel is hammer-forged and chrome-lined for enhanced accuracy and extended service life. Pistols ship with 3 magazines and a lockable hard case.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 5.7x28mm |
| Barrel Length: | 4.80″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Ambidextrous |
| Grips: | Flat Dark Earth Polymer |
| Sight Configuration: | 3-Dot Adjustable |
| Weight: | 20.80 oz |
| Frame Finish: | Flat Dark Earth |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Chrome-Lined Cold Hammer-Forged |
| Slide Description: | Black Steel |
| Case Type: | Hard |
| Sight Style: | Adjustable |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
