
FN 66100587 509M MRD 9mm Luger 4″ 15+1 Black Black Steel Slide Black Interchange
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The FN 509M MRD brings you the FN Low Profile Optics Mounting System, giving you the option of direct mounting more than 10 different miniature red dot optics to your concealed carry pistol. Featuring a midsized frame, fully ambidextrous controls, all-black co-witness iron sights, standard 15rd capacity and is compatible with larger capacity FN 509 magazines with use of a sleeve. The improved controls aid in manipulation, the new improved texturing on the two included backstraps provides better recoil management and a new flatter faced trigger allows for more controllable trigger press and cleaner break. Includes- two interchangeable backstraps, two 15rd magazines, locking device and soft gun case.
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4″ |
| Capacity: | 15+1 |
| Safety: | No Manual |
| Grips: | Black Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration: | Co-Witness Iron |
| Weight: | 26.5 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Slide Description: | Black Steel |
| Sight Style: | Combat |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
