
FN 66694 FNS Compact 9mm Luger 3.60″ 10+1 Black Matte Black Stainless Steel Slid
UPC:
845737005566
SKU:
97712
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The FNS-9 Compact offers the same features as the standard models but has a 3.6″ barrel and is designed to be snag-free for better concealment and a faster draw. The front sight also has a larger dot for faster target acquisition. The FNS series of striker-fired, autoloading pistols offers the simplicity of double-action striker-fired operation combined with the proven ergonomics of the FNX platform. Both the slide and barrel are stainless steel. The checkered polymer frame has a MIL-STD 1913 mounting rail, and includes two interchangeable backstraps with lanyard eyelets. This model has a black frame and slide. It includes three (3) 10-round magazines.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.60″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Manual |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | 3-Dot |
| Weight: | 23.4 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged Stainless Steel |
| Slide Description: | Matte Black Stainless Steel |
| Sight Style: | Contrast |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
