
Girsan 390054 MC1911 Commander 9mm Luger 4.40″ 9+1 Flat Dark Earth Flat Dark Ear
UPC:
741566903298
SKU:
118868
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
This model of the Girsan MC1911 Commander version features a checkered grip, ambidextrous safety, and 3.5 to 4 lbs trigger. It also features Novak style rear sight, extended beaver tail, under barrel accessory rail, steel machines frame and slide, and deep slide serrations. It has a 9+1 capacity, and a 4.4″ barrel.
| Action: | SAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.40″ |
| Capacity: | 9+1 |
| Safety: | Ambidextrous |
| Grips: | Checkered Laminate |
| Sight Configuration: | 3-Dot Novak |
| Weight: | 2.35 lbs |
| Frame Finish: | Flat Dark Earth |
| Frame Material: | Steel |
| Slide Description: | Flat Dark Earth Steel |
| Barrel Length Range: | 4″ to 4.99″ |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
