
Glock PA195S201 G19 Gen5 Compact 9mm Luger 4.02″ 10+1 Black Polymer Frame Black
UPC:
764503037238
SKU:
113755
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The GLOCK 19 Gen5 FS pistol in 9 mm Luger is ideal for a more versatile role due to its reduced dimensions. The frame design without finger grooves still allows to instantly customize its grip to accommodate any hand size by mounting the different back straps. The reversible magazine catch and ambidextrous slide stop lever make it ideal for left and right-handed shooters. The rifling and the crown of the barrel were slightly modified for increased precision.
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.02″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Trigger, Firing Pin, Drop |
| Grips: | Black Rough Texture Interchangeable Backstraps |
| Sight Configuration: | Fixed |
| Weight: | 30.16 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Slide Description: | Black nDLC Steel with Front Serrations |
| Sight Style: | Fixed |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
