
Glock PA455S201MOS G45 Gen5 Compact MOS 9mm Luger 4.02″ 10+1 Black Polymer Frame
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The compact crossover pistol G45 MOS in 9x19mm combines a compact slide with a full size frame and has all the benefits of a Gen5 model. The slide in MOS Configuration makes it easy to mount a miniature reflex sight on the pistols slide without the need for a new slide or separate mounting system. The slide has the proven, superior GLOCK hard-surface finish nDLC in non-reflective black. It comes with front serrations (FS) which provide an additional tactile surface choice when manipulating the slide giving the operator positive traction even with wet or sweaty hand. The frame is also subdued black, with a flared magazine well for fast reloads in critical situations. Additional features include the smoother trigger pull, the enhanced texture for sure handling, a reversible magazine catch, ambidextrous slide stop lever, the Modular Backstrap System (MBS) for individual ajustability and the incredibly accurate, reliable GLOCK Marksman Barrel (GMB). With the G45 MOS GLOCK has the next level of performance for service pistols – tested, proven and unmatched by any others.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.02″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Trigger, Firing Pin, Drop |
| Grips: | Black Rough Texture Interchangeable Backstraps |
| Sight Configuration: | Fixed |
| Weight: | 30.34 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Slide Description: | Black nDLC Steel with Front Serrations & MOS Cuts |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
