
Glock PF2050201 G20SF 10mm Auto 4.60″ 10+1 Black Polymer Frame Black Steel Slid
UPC:
764503662010
SKU:
56854
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 10mm Auto |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The large-frame Glock 20SF has a more comfortable short frame, designed for the powerful 10mm auto cartridge. Controllability and practical accuracy are enchanced, without any loss in power. The large frame G20SF provides maximum sight radius and has an improved trigger position.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 10mm Auto |
| Barrel Length: | 4.60″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Trigger, Firing Pin, Drop |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | Fixed |
| Weight: | 39.5 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged Polygonal Rifled |
| Slide Description: | Black Steel |
| Case Type: | Hard |
| Sight Style: | Fixed |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
