
Glock PG2050203 G20 Gen4 10mm Auto 4.61″ 15+1 Black Steel Slide Black Interchang
UPC:
764503802034
SKU:
83295
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 10mm Auto |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The Glock 20, in 10mm Auto, provides nothing short of massive firepower to be your reliable companion on every hunt. The use of Glock hi-tech polymer considerably reduces felt recoil. The modular backstrap design lets the user adapt the grip to hand size, and the frame surface exhibits the scientifically-designed Gen4 rough textured technology. The Generation 4 frame retains the Glock accessory rail for accessory attachment.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 10mm Auto |
| Barrel Length: | 4.61″ |
| Capacity: | 15+1 |
| Safety: | Trigger, Firing Pin, Drop |
| Grips: | Black Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration: | Fixed |
| Weight: | 39.5 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged Polygonal Rifled |
| Slide Description: | Black Steel |
| Case Type: | Hard |
| Sight Style: | Fixed |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
