
Glock PG2950201 G29 Gen4 Subcompact 10mm Auto 3.78″ 10+1 Black Steel Slide Black
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 10mm Auto |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The subcompact Glock 29 Gen4 offers superior versatility with the high performance 10mm round and a 10-round magazine capacity. With reduced dimensions compared to the standard size Glock 20, the subcompact Glock 29 is also suitable for concealed carry. The Gen4 offers a more aggressive grip pattern to allow a more secure purchase on the pistol, even with gloved hands, and the modular backstrap design lets the user adapt the grip to hand size. This model features a dual-recoil spring assembly which noticeably reduces felt recoil while simultaneously increasing the life span of the assembly. The enlarged reversible magazine catch easily accommodates left- or right-handed operators. The Generation 4 frame retains the Glock accessory rail for accessory attachment.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 10mm Auto |
| Barrel Length: | 3.78″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Trigger, Firing Pin, Drop |
| Grips: | Black Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration: | Fixed |
| Weight: | 24.7 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged Polygonal Rifled |
| Slide Description: | Black Steel |
| Case Type: | Hard |
| Sight Style: | Fixed |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
