
Glock PG4030103MOS G40 Gen4 MOS 10mm Auto 6.02″ 15+1 Black Long Black Steel with
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 10mm Auto |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The Glock 40 Gen4 is chambered in 10mm and has a full 6-inch barrel for an improved velocity.The G40 Gen 4 is a powerful yet easily carried pistol; perfect for the outdoor person, hunter, or sport shooter. It is designed to give the handgun hunter the ultimate choice in semi-automatic gaming pistol and has proven to be more than capable of taking down game such as whitetail deer, russian boar, and feral hogs. Glock engineers have developed the Glock Modular Optic System (MOS) to simplify mounting of popular optics without costly custom machining of the pistol’s slide. The MOS is offered with cover plate when no optic is mounted and four plates options to comply with the specifications of some of the most trusted optic manufacturers in the industry. MOS gives you the option of adding tall iron sights allowing the optic and the iron sights to co-witness.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 10mm Auto |
| Barrel Length: | 6.02″ |
| Capacity: | 15+1 |
| Safety: | Trigger, Firing Pin, Drop |
| Grips: | Black Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration: | Adjustable |
| Weight: | 28.20 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged Polygonal Rifled |
| Slide Description: | Long Black Steel w/MOS Cuts |
| Case Type: | Hard |
| Sight Style: | Adjustable |
| Barrel Length Range: | 6.00″ to 6.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
