
Glock PI1950201 G19 Gen3 Compact *CA Compliant 9mm Luger 4.02″ 10+1 Black Polyme
UPC:
764503195020
SKU:
73204
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Glock’s G19 standard compact pistol is versatile due to its reduced dimensions when compared with the standard-sized option. The 9mm G19 has found worldwide acclaim with both private and public security agencies. In addition to its use as a conventional service pistol, it is ideal for concealed carry or a backup weapon.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.02″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Trigger, Firing Pin, Drop |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | Fixed |
| Weight: | 30.10 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged Polygonal Rifled |
| Slide Description: | Black Steel |
| Case Type: | Hard |
| Sight Style: | Fixed |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
