
Hi-Point 916HSP C9 Home Security Package 9mm Luger 3.50″ 8+1 Black Black Steel S
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Hi-Point produces affordable, American-made firearms featuring 100% American parts and assembly. Each handgun has a high-impact polymer frame with high-impact grips with a durable, attractive easy-grip finish which assures a firm, comfortable grip and exceptional recoil control. It has a quick on/off thumb safety, magazine disconnect safety and last round lock open feature. It has 3-dot sights with a fully-adjustable rear and an additional rear peep sight. Hi-Point handguns are +P rated and accept all factory ammunition. Each comes with a free trigger lock. This standard model 9mm has a 3.5″ barrel for an OAL of 6.75″ and weight of 29 oz. It has a black frame with black grips and a black powder coated slide. It includes an 8-round magazine. The Home Security Package combines the 9mm pistol with a strong and secure lock box. Constructed of heavy-duty overlap pry-resistant, 18-gauge powder coated steel, the lock box measures 11.5″ x 8.5″ x 1.5″ and is fitted with a half-inch memory foam liner. It includes a cable and matched number keys.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.50″ |
| Capacity: | 8+1 |
| Safety: | Manual |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | 3-Dot Adjustable |
| Weight: | 29 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Slide Description: | Black Steel |
| Case Type: | Lock Box |
| Sight Style: | Adjustable |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
