
HK 709001LEA5 USP9 Standard V1 9mm Luger 4.25″ 15+1 Black Black Polymer Grip Nig
$200.00
Product Attributes
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
All USPs feature a fiber-reinforced polymer frame stiffened by stainless steel inserts at areas subject to stress and friction. HK pioneered this use of polymer materials in the production of handguns more than 30 years ago with the development of the VP70Z and P9S pistols. The USP control lever, a combination safety and decocking lever, is frame mounted and quickly accessible, unlike the slide-mounted safeties common on many semi-automatic pistols. Using a modified Browning-type action with a special patented recoil reduction system, the USP recoil reduction system reduces recoil effects on pistol components and also lowers the recoil forces felt by the shooter. The USP recoil reduction system is insensitive to ammunition types and requires no special adjustment or maintenance. It functions effectively in all USP models. Pistol is Variant 1 double action/single action with SAFE position. A control lever (manual safety/decocking lever) is positioned on left side of frame. It comes with three magazines and night sights.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.25″ |
| Capacity: | 15+1 |
| Safety: | Manual/Decocker |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | Night |
| Weight: | 27 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged Polygonal Rifled |
| Slide Description: | Black |
| Sight Style: | Night |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
