
HK 709007LEA5 USP9 Standard LEM V7 3 Mags 9mm Luger 4.25″ 15+1 Black Black Synth
$200.00
Product Attributes
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Originally designed for the American market, the USP (Universal Self-loading Pistol) has found international acceptance as an accurate and ultra-reliable handgun. Features favored by U.S. law enforcement and military users provided much of the design criteria for the USP. The controls are uniquely American, influenced by such famous designs as the Government Model 1911 pistol. All USPs feature a fiber-reinforced polymer frame stiffened by stainless steel inserts at areas subject to stress and friction. Variant 7 is HK’s LEM (Law Enforcement Modification) double action only trigger without control lever (no manual safety/decocking lever). This model comes with three 15-round magazines and night sights.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.25″ |
| Capacity: | 15+1 |
| Safety: | No Manual |
| Grips: | Black Synthetic |
| Sight Configuration: | Night |
| Weight: | 27.04 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged Polygonal Rifled |
| Slide Description: | Black |
| Sight Style: | Night |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
