
HK 730901A5 P30 9mm Luger 3.85″ 10+1 Black Black Interchangeable Backstrap Grip
$200.00
Product Attributes
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The P30 was designed as a modern police and security pistol combining optimal function and safety. These V1 models feature HK’s DAO light LEM (Law Enforcement Modification) trigger and have no external safety or decocking button. Ambidextrous controls include dual slide releases and magazine release levers. Ergonomic features include a grip frame with interchangeable backstrap inserts and lateral plates, allowing the pistol to be adapted to any user. The HK Law Enforcement Modification (LEM) trigger system combines the advantages of a cocked striker component (constant level of trigger pull from first to last round fired) with a double-action hammer system. This item comes with two 10-round magazines.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.85″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | No Manual |
| Grips: | Black Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration: | Fixed Contrast |
| Weight: | 26.1 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged Polygonal Rifled |
| Slide Description: | Black |
| Sight Style: | Fixed |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
