
HK 730901LA5 P30L 9mm Luger 4.45″ 10+1 Black Black Interchangeable Backstrap Gr
$200.00
Product Attributes
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Introduced in 2008, the P30L (for Long) is essentially identical to the P30 except P30L has a 1/2″ longer slide and barrel. Like the P30, the P30L was designed as a modern police and security pistol and combines optimal function and safety. Features include a special grip frame with interchangeable backstrap inserts and lateral plates, ambidextrous slide and magazine release levers, and a Picatinny rail molded into the front of the frame. The extractor serves as a loaded chamber indicator providing a reminder of a loaded chamber that can be subtly seen and felt. An open notch rear sight with luminous (non-radioactive) contrast points allows for fast and accurate target acquisition, even under poor lighting conditions. This P30L is a V1 “Lite” LEM trigger system which is a DAO. It does not have an external safety or decocking system. Pistols come with 2 magazines.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.45″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | No Manual |
| Grips: | Black Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration: | Fixed |
| Weight: | 27.4 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged Polygonal Rifled |
| Slide Description: | Black |
| Sight Style: | Fixed |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
