
HK 81000054 P2000SK Subcompact V2 LEM *CA Compliant 9mm Luger 3.26″ 10+1 (3) Bla
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The P2000 is an ideal size and weight to comply with the requirements of the full range of police and security missions, including concealed carry. The cold-hammer barrel features a polygonal bore profile for increased velocity and outstanding shooting accuracy. It has a low-profile slide, ambidextrous magazine release and dual slide release levers for right or left-handed use. The P2000 utilizes a modular grip with exchangeable back straps and a set of “industry standard” mounting grooves molded into the frame for installing accessories. This Subcompact Variant 2 LEM model has a LEM DAO trigger system, double recoil/buffer spring assembly, and night sights. Included are one additional backstraps and three 10-round magazines.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.26″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | No Manual |
| Grips: | Black Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration: | Night |
| Weight: | 24 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged Polygonal Rifled |
| Slide Description: | Black Steel |
| Sight Style: | Night |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
