
HK 81000111 P30 V3 9mm Luger 4.45″ 15+1 (2) Black Black Steel Long Slide Black I
UPC:
642230260542
SKU:
92084-642230260542
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
A recent HK pistol design, the P30 is a modern police and security pistol that combines function and safety. Ergonomic features include a special grip frame with interchangeable backstrap inserts and lateral plates, allowing the pistol to be individually adapted to any user. Ambidextrous controls include dual slide releases and magazine release levers. A Picatinny rail molded into the front of the frame makes mounting lights, laser aimers, or other accessories easy and convenient. The extractor doubles as a loaded chamber indicator providing a subtle tactile and visual reminder of a loaded chamber. The P30S model has an ambidextrous safety lever mounted on both sides of the frame.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.45″ |
| Capacity: | 15+1 |
| Safety: | Ambidextrous Safety, Decocker |
| Grips: | Black Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration: | Night |
| Weight: | 27.50 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged Polygonal Rifled |
| Slide Description: | Black Steel Long |
| Case Type: | Hard |
| Sight Style: | Night |
| Barrel Length Range: | 4″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 16 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
