
HK 81000113 P30 V3 *MA Compliant 9mm Luger 3.85″ 10+1 (2) Black Black Steel Slid
UPC:
642230260559
SKU:
83313
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
HK’s P30S features an ambidextrous safety lever mounted on both sides of the corrosion-proof fiber-reinforced polymer frame, a Picatinny rail, and the patented HK recoil reduction system. The extractor doubles as a loaded chamber indicator, providing a tactile and visual reminder of a loaded chamber. Variant 3 has a DA/SA trigger with an ambidextrous safety/decocking button. This 9mm model comes with two (2) 10-round magazines.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.85″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Ambidextrous Safety, Decocker |
| Grips: | Black Interchangeable Backstrap |
| Sight Configuration: | 3-Dot Fixed |
| Weight: | 26.08 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged Polygonal Rifled |
| Slide Description: | Black Steel |
| Sight Style: | Fixed |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
