
HK 81000310 USP V1 9mm Luger 4.25″ 10+1 (2) Black Black Steel Slide Black Polyme
UPC:
642230261013
SKU:
83320-642230261013
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Originally designed for the American market, the USP (Universal Self-loading Pistol) has found international acceptance as an accurate and ultra-reliable handgun. Features favored by U.S. law enforcement and military users provided much of the design criteria for the USP. The controls are uniquely American, influenced by such famous designs as the Government Model 1911 pistol. All USPs feature a fiber-reinforced polymer frame stiffened by stainless steel inserts at areas subject to stress and friction. The USP control lever, a combination safety and decocking lever, is frame mounted and quickly accessible, unlike the slide-mounted safeties common on many semi-automatic pistols.
| Type: | Pistol |
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.25″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Decocker |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | Night |
| Weight: | 25 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Cold Hammer-Forged Polygonal Rifled |
| Slide Description: | Black Steel |
| Case Type: | Hard |
| Sight Style: | Fixed |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
