
Iver Johnson Arms EAGLEXL10 1911 Eagle XL 10mm Auto 6″ 8+1 Matte Blued Black Ce
UPC:
602938282413
SKU:
111739
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 10mm Auto |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The Iver Johnson Eagle 1911’s have a forged slide and cast frame, which are CNC machined and then hand fitted to exceptional tolerances. Each slide is fit to an individual frame to give it a tight fit. 1911’s come with a flat, serrated, steel mainspring housing to hold up to the rigors of an everyday shooter, and the pistols have a finger relief cut near the trigger guard for a more comfortable shooting experience. Every pistol comes with one magazine, gun lock, manual and a hard black plastic lockable gun case.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 10mm Auto |
| Barrel Length: | 6″ |
| Capacity: | 8+1 |
| Safety: | Beavertail |
| Grips: | Diamondwood Walnut with Integrated Logo |
| Sight Configuration: | Dovetail Front, Adjustable Rear |
| Weight: | 46.00 oz |
| Frame Finish: | Matte Blued |
| Slide Description: | Black Cerakote Long Slide |
| Sight Style: | Adjustable |
| Barrel Length Range: | 6.00″ to 6.99″ |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
