
Mossberg 89004 MC1 Sub-Compact 9mm Luger 3.40″ 7+1 Black Black Stainless Steel S
UPC:
015813890045
SKU:
109876
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Combining optimal shootability with superior ergonomics, the MC1sc features an optimized grip angle for easier targeting, a flat-profile trigger for an improved pull, and our exclusive Safe Takedown System: a design that does not require the user to pull the trigger during the disassembly process. The MC1sc Subcompact 9mm Pistol. It was built for concealment with its slim, dehorned profile that allows for a snag-free draw. Weighing only 22 ounces fully loaded, its lightweight and durable polymer construction is perfect for everyday carry. This model features a Viridian E-Series laserguard.
| Type: | Pistol |
| Action: | Striker Fire |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.40″ |
| Capacity: | 7+1 |
| Safety: | Trigger |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | 3-Dot White |
| Weight: | 22.8 oz |
| Frame Finish: | Black |
| Barrel Type: | Button Rifled |
| Slide Description: | Black Stainless Steel |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
