
Mossberg 89006 MC1 Sub-Compact 9mm Luger 3.40″ 6+1 7+1 Matte Black Matte Stainle
UPC:
015813890069
SKU:
115579
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The MC1sc Stainless Two Tone features a subcompact frame, integrated trigger blade safety, and matte black polymer frame. It also features 3-dot white sites, a flat profile trigger, and depending on the magazine a 6+1 capacity with the flush fit magazine, or a 7+1 capacity with the extended. The slide is made of 416 stainless steel and features a matte finish.
| Action: | Striker Fire |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.40″ |
| Capacity: | 7+1 |
| Safety: | Intergrated Trigger Blade |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | 3-Dot White |
| Weight: | 19.00 oz |
| Frame Finish: | Matte Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Slide Description: | Matte Stainless |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
