
Rock Island 56862 Tac Ultra 10mm Auto 5.50″ 16+1 Black Parkerized Black Parkeriz
UPC:
4806015568629
SKU:
113687
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 10mm Auto |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The Tac Ultra is the pistol that everybody has been waiting for. Featuring a high capacity magazine along with a threaded barrel, this 1911 style handgun is great for competition and home defense.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 10mm Auto |
| Barrel Length: | 5.50″ |
| Capacity: | 16+1 |
| Safety: | Manual Thumb, Beavertail Grip |
| Grips: | Black G10 |
| Sight Configuration: | Fiber Optic Front, Adjustable Rear |
| Weight: | 2.7 lbs |
| Frame Finish: | Black Parkerized |
| Barrel Type: | Threaded |
| Slide Description: | Black Parkerized Steel |
| Sight Style: | Adjustable |
| Barrel Length Range: | 5.00″ to 5.99″ |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
