
Ruger 3290 EC9s 9mm Luger 3.12″ 7+1 Savage Silver Cerakote Black Oxide Steel Sl
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The EC9s is a striker-fire with a short, light, crisp trigger pull for faster, more accurate shooting. It is slim, lightweight and compact for personal protection. It features rugged construction with through-hardened steel slide and one-piece, high-performance, glass-filled nylon grip frame. A checkered grip frame provides a secure and comfortable grip. Includes finger grip extension floorplate that can be added to the magazine for comfort and improved grip. Sights are machined integrally with the slide and feature glare-reducing, rear-facing serrations. Safety features include integrated trigger safety, manual safety, magazine disconnect and inspection port that allows for visual confirmation of a loaded or empty chamber.
| Action: | DAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.12″ |
| Capacity: | 7+1 |
| Safety: | Manual, Trigger |
| Grips: | Savage Sliver Cerakote Polymer |
| Sight Configuration: | Integrated Front & Rear |
| Weight: | 17.20 oz |
| Frame Finish: | Savage Silver Cerakote |
| Frame Material: | Steel |
| Slide Description: | Black Oxide Steel |
| Sight Style: | Integral |
| Barrel Length Range: | 3″ to 3.99″ |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
