
Sig Sauer 226R9XTMBLKGRYCA P226 Full Size Extreme *CA Compliant 9mm Luger 4.40″
UPC:
798681450053
SKU:
92583
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Sig’s Pistols are engineered to perform anywhere, at any time, and under any circumstance. They boast unique, advanced features that stand out among the rest. The Sig Sauer P226 is the pistol that set the standard by which all other combat handguns are measured. It is used by the U.S. Navy SEALs, federal agents, and numerous law enforcement agencies across the country. The P226 Full Size Extreme model features a aluminum alloy frame with a stainless steel slide, Hogue G-10 Piranha grips, SigLite night sights, M1913 Picatinny rail, and includes two 10-round magazines.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.40″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | No Manual |
| Grips: | Black Hogue G10 Piranha |
| Sight Configuration: | Night |
| Weight: | 34.4 oz |
| Frame Finish: | Black Hardcoat Anodized |
| Frame Material: | Aluminum Alloy |
| Slide Description: | Black Nitron Stainless Steel |
| Sight Style: | Night |
| Barrel Length Range: | 4.00″ to 4.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
