
Sig Sauer 9389BRGAMBI P938 Micro-Compact BRG 9mm Luger 3″ 7+1 Black Nitron Stain
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Sig’s Pistols are engineered to perform anywhere, at any time, and under any circumstance. They boast unique, advanced features that stand out among the rest. The P938 microcompact is inspired by the P238, but is still easy to conceal and even easier to shoot. The P938 Micro-Compact BRG model features an all-metal frame and longer slide and barrel. The cocked-and-locked single-action trigger gives the P938 unmatched accuracy, while the ambidextrous safety makes it easy for left- and right-handed shooters. This model has an aluminum alloy frame with a black hard coat anodized, stainless steel slide with a black nitron finish, SigLite night sights, Hogue rubber grip, and comes with one 7-round magazine.
| Type: | Pistol |
| Action: | SAO |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3″ |
| Capacity: | 7+1 |
| Safety: | Ambidextrous |
| Grips: | Black Hogue Rubber |
| Sight Configuration: | Night |
| Weight: | 16 oz |
| Frame Finish: | Black Hardcoat Anodized |
| Frame Material: | Aluminum Alloy |
| Slide Description: | Black Nitron Stainless Steel |
| Sight Style: | Night |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
