
Sig Sauer M11-A1 P229 M11-A1 9mm Luger 3.90″ 15+1 Black Nitron Stainless Steel B
UPC:
798681448739
SKU:
83373
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Sig Sauer’s compact 9mm M11 pistol is issued to U.S. Naval Aviation and key units in every branch of the Armed Services. The M11-A1 variant features a stainless steel slide and a Short Reset Trigger in addition to the same phosphate-coated internals, Siglite night sights, and MIL-STD UID label as the standard-issue M11. This model comes with two additional 15-round flush-fit magazines.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.90″ |
| Capacity: | 15+1 |
| Safety: | No Manual |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | Night |
| Weight: | 32 oz |
| Frame Finish: | Black Hardcoat Anodized |
| Frame Material: | Aluminum Alloy |
| Slide Description: | Black Nitron Stainless Steel |
| Sight Style: | Night |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 32.00 oz to 47.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
