
Sig Sauer M11A110 P229 M11-A1 9mm Luger 3.90″ 10+1 Black Hardcoat Anodized Black
UPC:
798681453160
SKU:
55901
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
Sig’s Pistols are engineered to perform anywhere, at any time, and under any circumstance. They boast unique, advanced features that stand out among the rest. The Sig Sauer P229 has been trusted by federal law enforcement professionals for decades. It has a aluminum alloy frame with a hard coat anodized finish and a stainless steel slide with a nitron finish. The Compact M11-A1 model performs like no other 9mm available. Its internal parts and controls are phosphated for extreme corrosion resistance and reduced friction while the barrel has a nitron finish. The P229 M11-A1 Compact also has vertical front strap serrations and SigLite night sights.
| Type: | Pistol |
| Action: | SA/DA |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 3.90″ |
| Capacity: | 10+1 |
| Safety: | Manual |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | Night |
| Weight: | 29.6 oz |
| Frame Finish: | Black Hardcoat Anodized |
| Frame Material: | Aluminum Alloy |
| Slide Description: | Black Nitron Stainless Steel |
| Sight Style: | Night |
| Barrel Length Range: | 3.00″ to 3.99″ |
| Weight Range: | 16.00 oz to 31.99 oz |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
