
Smith & Wesson 11818 Performance Center M&P M2.0 Pro 9mm Luger 4.25″ 17+1 Matte
UPC:
022188871128
SKU:
113336
$200.00
Product Attributes
| Caliber/Gauge: | 9mm Luger |
| Pages: | 0 |
Out of stock
Guaranteed safe checkout

Free Delivery 30 Day Trial Free Returns
Need Help? Call Us +1 255 854 55 26
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Monday - Friday 9:00 - 17:00
Description
Description
The S&W Performance Center M&P 9 M2.0 Pro Series’ low barrel axis makes the M&P pistol more comfortable to shoot and allows for faster aim recovery. The pistol features a PC tuned action with audible trigger reset, front cocking serrations, Armornite durable corrosion resistant finish and an extended rigid embedded stainless steel chassis system to reduce flex and torque while firing. Includes a semi-rigid carry case, two magazines and a Performance Center cleaning kit that includes collapsible cleaning rod with rotating T-handle, 10 cotton cleaning patches, nylon cleaning brush, bronze bore brushes and nylon jags (22 cal, 9mm/357/38 cal, 40/10mm cal, 45 cal) and nylon slotted tips.
| Type: | Semi-Automatic |
| Action: | Striker Fire |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Barrel Length: | 4.25″ |
| Capacity: | 17+1 |
| Safety: | No Manual |
| Grips: | Black Polymer |
| Sight Configuration: | Fiber Optic Front, Adjustable Fiber Optic Rear |
| Weight: | 28 oz |
| Frame Finish: | Matte Black |
| Frame Material: | Polymer |
| Barrel Type: | Armornite Stainless Steel |
| Slide Description: | Black Armornite Stainless Steel |
| Sight Style: | Fiber Optic |
| Barrel Length Range: | 4″ to 4.99″ |
Delivery Info
- Standard and Express delivery services are available for all items.
- Shipping costs are calculated at the checkout page (after delivery option & destination confirmation).
- Tracking is available for all delivery options.
- Items are delivered during standard business hours.
